Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Dąb w Klepaczach finalistą konkursu „Drzewo Roku” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 24 marca 2017 13:16

Dąb Partyzantów który rośnie niedaleko leśniczówki w Klepaczach, zakwalifikował się do tegorocznego konkursu „Drzewo Roku". Jako jedyny z województwa świętokrzyskiego, znalazł się w grupie szesnastu finalistów. O wyborze Jury zadecydowała zapewne ciekawa historia, która jest z nim związana.

Wniosek na konkurs przygotowano w Urzędzie Gminy Brody. Następnie, organizatorzy plebiscytu spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrali okazałe drzewa - symbole lokalnych społeczności i ważne dla naszej kultury. Dąb Partyzantów ma około 350 lat i obwód pnia ok. 4,2m. położony jest nad strumykiem, w pobliżu leśniczówki w Klepaczach.

Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w księgach parafialnych w 1915r. W skutek nadciągającego frontu I Wojny Światowej, wszyscy mieszkańcy Krynek zostali wtedy zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Udali się w pobliskie lasy do miejscowości Klepacze i Sadłowizna. Proboszcz parafii odprawiał nabożeństwa na polanie pod wspomnianym dębem. Wydarzenie to przedstawia fresk w barokowym kościele w Krynkach. W 2015 r., z okazji setnej rocznicy wysiedleń, obecny proboszcz parafii w Krynkach – ks. Wojciech Zdon odprawił nabożeństwo pod Dębem Partyzanckim. Kolejne wzmianki o drzewie pojawiają się w czasie II Wojny Światowej. Pod dębem, kapelani Armii Krajowej odprawiali msze św. a partyzanci składali tu przysięgi. Na jednym ze zdjęć wykonanym 14 sierpnia 1944 r. przez Mariana Langera ps. "Brzoza", widzimy żołnierzy przy ognisku, na odprawę przed koncentracją Korpusu AK w ramach akcji "Jodła". Od tego czasu, drzewo nazywano Dębem Partyzanckim.

W tych okolicach, ze względu na bliskość strumyka oraz znaczne odległości od osad ludzkich, schronienie znaleźli okoliczni Żydzi.

Ambasadorami konkursu „Drzewo Roku" są: podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek. Zwycięzcę konkursu poznamy po czerwcowym głosowaniu internautów na stronie www.drzeworoku.pl.

Około kilometr od omawianego drzewa, na obszarze krasowym "Zapadnie Doły" rośnie dąb "Maciek" o siedmiometrowym obwodzie pnia.

Pełna lista finalistów konkursu: www.klubgaja.pl.

Współrzędne geograficzne Dębu Partyzantów: N51° 2' 35.9313", E21° 16' 23.473".

Poprawiony: wtorek, 28 marca 2017 08:11
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara